Perly druhy a rozdiely

Milí klenotníčkovia do našej ponuky sme pridali riečne perly v elegantnom prevedení. V ponuke nájdete avšak aj Swarovski Crystal Perly. Ak sa chcete o perličkách dozvedieť niečo viac, v tomto článku nájdete hľadané odpovede. Aké druhy perál vlastne poznáme? Ako sa zorientovať v ponuke?


Perly druhy a ich rozdiely

Perly rozdeľujeme podľa vzniku na umelé a prírodné perly.

UMELÉ PERLY

chemicky vytvorené – menej kvalitné plastové guličky potiahnuté perleťovou farbou (lacná imitácia), ktorú u nás nenájdete.

Alebo známejšie a kvalitnejšie krištáľové perly (Crystal Pearl) vyrábané zo skla s prímesou perlete vytvárajú dokonalú imitáciu perál v rôznych farbách a veľkostiach (cenovo prístupné a kvalitné). Vďaka tomuto krištáľu, ktorý je pokrytý niekoľkými vrstvami perlete, má vyšší svetelný vzhľad ako iné imitácie. Je cenovo dostupný, v rôznych veľkostiach a farbách s pomerne nenáročnou starostlivosťou (umývateľné, nie sú náchylné k poškodeniu, odolné voči poškriabaniu).

V našej ponuke nájdete Crystal Pearl - vždy pod označením Crystal Perly. Ako ich spoznáte? Ak sa v reále pozriete, sú lesklé, žiarivejšie, nakoľko pôvodom je sklo.

PRÍRODNÉ PERLY

sú všetky perly vytvorené živočíchmi – perlorodkami podľa vody, v ktorých žijú ich rozdeľujeme na sladkovodné  (riečne) a morské, avšak podľa zrodu ich delíme na kultivované a lovené.

Riečne lovené perly

sa využívali v dávnych dobách avšak v dnešnej dobe sa už v prírode ani nevyskytujú, kvôli znečisteniu riek. 

Riečne kultivované perly

sú síce najviac rozšírené, ale pre náročné podmienky na pestovanie a čistotu vôd sa stali tiež netradičným a zaujímavým artiklom. Postupom času sa začali pestovať na farmách, kde sa počas ich rastu kultivujú a dorastajú do podoby, ktorá by v prírode nebola možná. Do tejto podoby dorastajú 5 až 6 rokov. Ani farebné riečne perly tak nie sú umelo dofarbené. Farbu vytvára perlorodka v závislosti na prostredí, v ktorom žije. Perly sa pestujú v čínských, indonézkych a japonských riekach na farmách.

V našej ponuke nájdete z prírodných perál riečne kultivované perly a pre ľahšiu orientáciu sme ich označili názvom Riečne Perly.

Naša ponuka riečnych  perál: Perly

                                                 U nás v predajni

Ako ich spoznáte? Na rozdiel od krištáľových sú matnejšie a ak sa lepšie pozrete v reále vidíte aj voľným okom vrstvy perlete v jemných kruhoch. Ak prejdete po perle, môže Vám na prste zostať jemná perleť, zrnko, ktoré sa môže odlupiť.

 

Perlová farma

Maminy riečnych perál: Hyriopsis cumingii, Hyriopsis schlegeli, Cristaria plicata

A narodené perličky :)

Morské kultivované perly

vznikajú na farmách, asi najväčším producentom je Japonsko, najznámejšie sú Akoya perly, veľkosťou sa pohybujú medzi 6 až 9 mm, majú dokonalé tvary a vysoký lesk, ich farebná škála siaha od bielej, cez ružovú a krémovú až po striebornú, čierne Akoya perly sa v prírode nevyskytujú, preto ich prifarbujú.

Morské lovené perly 

aj dnes sa stále ešte získavajú jedným z najobtiažnejších spôsobov, potápaním sa v hĺbke a zbieraním perlorodiek. Najvýznamnejšie sú Tahitské perly, aj keď sa už na trhu objavujú aj ako kultivované, vždy majú svoje čaro, svoju jedinečnú čiernu farbu s nádychom do siva, strieborna a zelena. Veľkosťou patria medzi väčšie, lebo narastajú až do 20mm. Sú to najhodnotnejšie a najvzácnejšie perly, hlavne kvôli náročnému procesu získavania.


Zdieľať článok

Napíšte komentár

Komentáre sa pred zverejnením overujú

Ďakujeme za Vašu priazeň (viac tu)

Zavolajte nám, radi Vám pomôžeme. Stlačte tlačidlo.
+421 948 668 662